Küçük Şeyler
Yasemin Arinna

Yasemin Arinna

Küçük Şeyler

26 Ekim 2021 - 17:04

Ara sokaklarda yürümeyi seviyorum. Hiç görmediğim simaları görmek, bilmediğim yerlere gitmek, al işte kayboldum telaşıyla yönümü bulmaya çalışmak, bi bankta mola vermek, bahçenin birinden aniden atlayan bir kediyle göz göze gelmek mesela…

Bambaşka, bilmedik hayatların var olduğunu fark ediyorum öyle anlarda. Hayat o hep bizim gördüklerimizden ibaret değil ki. 
Balkona asılmış çarşaflara, teneke kutulara ekilmiş çiçeklere, plastik sandalyelere bakıyorum. Hatta geçenlerde eski zamanlardan kalmış gibi kapının önünde oturup, biber temizleyip, çay içen teyzeleri gördüm. Her kafadan ayrı bir kahkaha geliyordu. Ben de saklamaya çalışarak gülüp geçtim. Ne sıcak, ne içten, ne güzel geldi bana. ..
Aslında nostaljiye bağımlı biri olmamakla beraber sanırım benim de bir çoğumuz gibi aradığım şey o kent toplumuyla beraber kaybettiğimiz samimiyet. 
Özlüyorum bunu…
Mahalle bakkalı, mahalle manavı, hele yaz günüyse, bir de üstüne tatilse bütün gün sokakta oynayan çocukları vardı ve illaki gürültü yüzünden çocukları fırçalayan yaşlı teyzeleri unutmayalım. Mahallenin güzeli ve yakışıklı delikanlısı…
Şimdi hatırladım bir de güvercin besleyenler olurdu. Nasıl yaptıklarını asla anlayamadığım (bunu bir sorup öğreneceğim en kısa zamanda) bir şekilde o güvercinleri salar, sonra o güvercinler geri gelirlerdi. 
Ben böyle tatlı, güzel bir mahallede, bahçeli  bir evde büyüdüm. Çok güzeldi çocukluğum. 
Belki de o bilmediğim, ara sokaklarda bu yüzden çokça geçmek istiyorum. Kaybedilen güzellikleri yeniden bulmaya çalışıyorum. 

Kim bilir…
Yazıya başlarken çok başka bir şeyler anlatmak istiyordum. Laf lafı açtı, nasıl oldu da buraya geldik bilmiyorum ama bana o güzel, eski günleri hatırlamak iyi geldi. Umuyorum siz de aynı hislerle okudunuz. 
Haftaya çaya buluşalım diyorum ben. 
O zamana kadar iyi olun, mutlu olun, gülümseyin ve çok gülümsetin…

Bu yazı 246 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Okay
  1 ay önce
  Ne güzel duygular bunlar. Eskilere doğru küçük bir gezi yaptırdın hayalimde. Teşekkür ederim. Ayrıca güvercin olayını size anlatırım bir ara. ☺️ Kaleminize sağlık.
 • Mehmet sağlam
  1 ay önce
  Katılıyorum sizlere. Ne çok şeyi özler olduk. Ne ara bu kadar kirlendi ve cirkinlesti dünya. Kaleminize sağlık ????????????????????????
 • Samim kılıç
  1 ay önce
  Eline emeğine sağlık Yasemin ????☕