İTTİFAKLAR KAPİTALİZMİN KURTULUŞU İÇİN DUA EDİYORLAR
Özgür Hüseyin Akış

Özgür Hüseyin Akış

İTTİFAKLAR KAPİTALİZMİN KURTULUŞU İÇİN DUA EDİYORLAR

03 Eylül 2021 - 15:27

                
                                                                   
Türkiye halkının temelinden gerici olduğu iddiasının gerçek ile ilişkisi yoktur. Tersine temelinde aydınlamacılık mücadelesi vardır. Bu mücadelesi karşısında iktidarı ele geçiren burjuvazi cemaatlerle, tarikatlarla bu aydınlanma düşüncesinin toplumun bütününe yayılmasını engellemek için büyük uğraşlar vermiştir. Said Nursinin 1925’den sonrasını dini dışlayan politikalar üretmek olarak yorumladığı dönem laikliğin uygulanışa geçmeye başlandığı zamandır. Gülen Cemaatinin fikir babası olan Nursi onun düşüncelerinin bugüne yayma görevini üstlenen dernek ve cemaatler dinin toplumun ve devletin merkezinde olmasını savunan yapılanmalardır. Özünde Antikomünizmi barındıran bu yapılanmaların 1923 Cumhuriyetiyle de her dönem sorunları oldu. Tek başına iktidar olan bütün sağ partileri desteklediler. 12 Eylül sonrasında ise kendilerini Sivil Toplum Örgütü olarak kabul ettirip Liberallerle, Sosyal Demokratlarla birlik olup Türkiye solunun üstüne geldiler. Halkın değerleri masalıyla siyasal İslamcıların politik kavga başlığı olan türbana özgürlük başlığında solu gericilikle birlikte anılır haline getirme çabasına girdiler. Bu çaba AKP’nin ilk iktidar dönemlerinde de sürdü. Devletin vesayeti sermaye sınıfının elinde değilmiş gibi yürütülen vesayet tartışmalarında TSK ve yargı hedefe oturtulup liberal sol toplumda kapladığı alandan daha çok bir meşruluk yarattı. İktidar bloğunu oluşturanların uyumu göz kamaştırıcıyken sosyalist sol çıkışlarında bazen ikircikli kaldı.

Liberallerin solun Cumhuriyete sahip çıkmasını içine sindirememe durumu gericilerle solu Cumhuriyet düşmanlığında birleştirme gayretleri büyük bir oranda boşluğa düştü. Gericilik üreten kapitalizme karşı geliştirilmeyen politikalar her dönem kapitalizmin siyaseti tasarımlaması durumunda solu destekçi konuma getirme girişimleri devam eder.
Siyasal İslamcı AKP iktidarı yıllarca sağ iktidarların cumhuriyet karşıtı politikalarının üstüne yıkıcı bir misyonla iktidar dönemini sürdürdü. Yıkıcılıktaki başarısı ile sermaye sınıfını ihya ederken kendi iktidarı döneminde palazlanan yeni sermaye gruplarını da yarattı. Geleneksel sermaye grupları ise AKP iktidarı döneminde ettikleri karlar ile Cumhuriyetin ilkelerinden olan Laikliğin ortadan kaldırılması, işlerine geldi.

Yeni Yargıtay binasının açılışına katılan iki ittifakın temsilcilerinin duaları aslında laiklik karşıtlıklarının ortak olduğunun fotoğrafı gibiydi. Adalet hükümlerini şerri hukuktan mı alacak? Laiklik muhalefet ittifakının gündemde değil. Laiklik iddiası olmayan muhalefetim iktidar olduğunda yapacakları şu anki iktidarın politikalarının dışında ne olacak?

Dün haberlere yansıyan bir başka haber ise ”HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Said Nursi’nin Şanlıurfa’da kaldığı odanın müzeye çevrilmesi ve naşının nerede olduğunun araştırılması için Meclis’e soru önergesi vermesi” oldu.  

Muhalefetin Türkiye toplumuna verdiği görüntü her ortamda el açıp dua etmesi, Cumhuriyet düşmanlığı kanıtlanmış bir şahsı Kürt kimliği nedeniyle özel bir değer atfetmesi ve buradan seçimlerde oy alıp toplumsal bir güç edinme girişiminin sonucu siyasal islamın kapitalizmin geleceği için önemli olduğu gerçeğidir.

Dinin siyasette ve toplumda belirleyici olması Kapitalizmin yaşam süresini uzatmak için. Kabulleniş kapitalizmin sınırlarında siyaset yapanlar için iftar sofralarında el açarak iktidar bloğunda yer almak için mesaj vermektir. El açanların arasında Sosyal Demokratlarla birlikte fotoğraf veren birkaç solcunun olması esefle kınanıp boşluğa düşmesi gereken bir meseledir.

Hali hazırdaki ittifakların dışında üçüncü bir ittifak kurulması için temel başlık gericiliği tamamen reddetmek üzerine kurulmalıdır. Okuyacakları tek duada Kapitalizmin ruhuna el Fatiha olmalıdır. Arkasına da teneke bağlayıp her pisliğini deşifre edip bütün hizmetkarlarından hesap sormalıdır.

Bu yazı 187 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum