Almanya' da kısa Gündem ve Aşılamadaki tıkanma
Mehmet Tanlı

Mehmet Tanlı

Almanya' da kısa Gündem ve Aşılamadaki tıkanma

27 Mart 2021 - 12:00

Çağın en büyük sağlık sorunlarından birisi olan bu son Pandemiyle mücadele tüm dünya’ da devam ediyor.
Organizasyonu en iyi yapan ülkelerden birisi olan,disiplinleriyle tanınan, planı seven kuralcı  Almanlar hayli zorlanıyorlar.
83 milyonluk, Aşıyı bulan Almanya’ da şu ana kadar sadece 7 milyona yakın insan aşılanmış bulunuyor.
Bunun sadece 3 milyonu ikinci aşıyı vurdurmuş.
Yeterli Aşı yok ortada açıkcası. Olan Aşı AstraZenacanın ise fazla yan etkileri iddiaları nedeniyle halk aşılanmak istemiyor, korkuyor bu aşıdan.
Akşama doğru Avrupa Birliği Aşı dairesi yetkilileri yaptıkları Basın toplantısı ile durdurulan Astra Zeneca ile aşılamaya izin verdiler.
Bu nedenle Sağlık Bakanı Hristiyan Demokrat politikacı Jens Spahn eleştirilerin hedefi durumunda.
Almanya’ nın doğu eyaletlerinin başbakanları Rus Sputnik ve Çin Aşısına da izin verilmesini istiyorlar.
Oysa ki Almanya 1. ve 2. Dalgada mali yardım paketleri açmış, mağdur olan küçük, orta ve büyük işletmelere miyarlarca avro yardım etmiş, kamusal yaşamda kapanmaya giderek vaka sayılarını ve ölümleri  aşağıya çekmişti.
Şimdi 3 haftadır kısıtlamaları gevşettiler ama Vaka sayısında asla düşüş yok ve Almanya her an yine daha da fazla kapanmaya gidebilir.
Şan itibarıyla buradaki koronavirüs kapanlarda günlük Vaka sayısı 17.504, yitirilen can sayısı 227.
Tüm Almanya’ da ise pandemi başlangıcından beri toplam 2.392.600 kişiye Virüs bulaşmış toplam 74. 132 vatandaş hayatını kaybetmiş ve 100 bin de 7 günlük vaka sayısı 90 larda seyrediyor.
Bunlar yetmezmiş gibi Başbakan Merkel’ in partisi CDU dan  ve kardeş Parti CSU nun 2 milletvekili bir rüşvet skandalına karıştılar.
Şimdi bunlara eski bavyera Adalet Bakanı- CSU genel sekreteri de karıştı onun çıbanın başı olduğu söyleniyor ve o da 1 milyon avroyu cebine atmış.
İnsanlar sağlıklı kalabilmek, Covid 19 dan kurtulmak için savaş verirken bu sağcı Milletvekillerinin, politikacıların yaptıkları ne kadar büyük bir vicdansızlık olsa gerek.
Burada ama yargı bağımsız olduğu için bu rüşvetçi  vekillerin büyük cezalar alacakları kesin.
Bu Milletvekillerinin Maske üreticisi firmalardan aracılık komisyonu olarak 250 ve 660 bin avro para aldıkları tespit edilince hemen gruplardan istifaları istendi ve Partilerden de atılacaklar.
Savcılar da şu anda bu bahsedilen Politikacılara soruşturma açmış bulunuyor
Aşıyı geliştiren Türk kökenli bilim insanı çift madalya alacaklar
Koronavirüse karşı 7 ay içinde Aşı geliştiren yani ilk aşıyı bulan BioNTech’in kurucuları Dr. Özlem Türeci ve Prof. Uğur Şahin Almanya’ da onurlandırılacaklar. 
Almanya’nın en üst düzey devlet madalyası olan Liyakat Nişanı cumhurbaşkanı Walter Steinmeier ve Başbakan Angela Merkel tarafından Berlin’de Bellevue Sarayı’nda düzenlenecek bir törenle verilecek.
Biz de Almanyalı Türkler olarak bu başarılı çifti kutluyor, onlarla gurur duyuyoruz.
Alman hükümetinden HDP tepkisi
Federal Almanya’ daki SPD ve CDU nun  koalisyon hükümeti, Türkiye’ de HDP' nin kapatılması konusunda  dava açılmasına tepki gösterdi.
Almanlar ,Türkiyede HDP'li vekillere yönelik tutumun demokrasiyle bağdaşmadığını, suçlamalarda ciddi derecede kuşkular bulunduğunu söylüyorlar. Açıklamada, "Federal hükümet, Türkiye'den Avrupa Konseyi üyesi ve Avrupa Birliği (AB) üyeliğine aday ülke olarak , attığı imzalara ve verdiği taahhütlere sadık kalmasını bekliyoruz’’ ifadeleri kullanıldı.
Ayrıca Alman hükümeti yaptığı  açıklamasında HDP'ye de PKK ile arasına kesin ve açık bir mesafe koyma çağrısı yaptı.
"HDP'ye , AB'nin terör örgütleri listesinde yer alan PKK ile arasına şeffaf ve gözle görülür belirgin bir sınır çekmesini, koymasını bekliyoruz" denildi.
Türkiyede’ ki AKP hükümetini bu politikaları nedeniyle Avrupa’da , AB de zorlu günler bekliyor. ABD, ABve  Batının güçlü ülkeleri Türkiyede muhaliflerine nefes aldırmayan, baskılarını artıran Erdoğan’ a verdikleri destekleri çekmiş görünüyorlar.
Herkese mutlu ve sağlıklı yarınlar diliyorum

Bu yazı 213 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum