ASKER HASTANELERİ
Kevser Ofluoğlu

Kevser Ofluoğlu

ASKER HASTANELERİ

21 Ekim 2021 - 12:35


Meslek hayatımın 18 yılında Sağlık Komutanlığının çeşitli kurumlarında çalıştım. Farklı seviyede hizmet sunan altı Asker hastanesinde idarecilik, GATA Sağlık Astsubay Hazırlama Okulunda öğretmenlik, Meslek Yüksek Okulunda öğretim görevlisi ve bölüm başkanlığı gibi hizmetlerde bulundum. Olağanüstü hal bölgesinde, yoğun operasyonların ve ateşli silah yaralanmalarının çok olduğu bir dönemde, 100 Yataklı Tatvan Asker hastanesinde, harp cerrahisinde uzmanlaşmış sağlık ekibinin kurtardığı hayatlara da şahit oldum, GATA Ankara ve Haydarpaşa Eğitim Hastanelerinde,  ileri teknoloji ve alanında uzman sağlık ekibi ile, özellikle harp cerrahisi alanında sunulan mükemmel sağlık hizmetini de gördüm. 
Görev yaptığım 1990-2008 yılları arasında, 39 asker hastanesi, GATA Ankara ve İstanbul Haydarpaşa Eğitim hastaneleri ile Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri bünyesinde revir ve dispanserlerle toplamda 600’e  yakın askeri sağlık birimi vardı. 
Özellikle GATA Eğitim Hastanesi’nde bir çoğu Türkiye’de ilk olma özelliğine sahip uzmanlık alanları vardı;
✓ Her türlü ateşli silah yaralanmasına ve sonrasına müdahale eden, her branştan harp cerrahları, harp psikiyatristleri, ordu hemşiresi, sağlık astsubayı  ile dünyada başka bir örneği olmayan, tecrübe ile kazanılmış askeri sağlık ekibi,
✓ Ülkemizde ilk olarak 1984'de GATA Haydarpaşa Hastanesi bünyesinde deniz kuvvetleri başta olmak üzere mesleğe yönelik acil yaralanmalar ve ileri tedavi İçin kurulan, ayrıca karbon monoksit zehirlenmesinde birçok hayat kurtaran Deniz ve Su altı Hekimliği, 
✓ Ulu önder Atatürk’ün “İstikbal göklerdedir” sözünden hareketle, GATA Ankara’da 1986 yılında kurulan, savaş pilotlarının sağlığına ve geleceğe yönelik Hava ve Uzay Hekimliği,
✓ Yanık tedavisinde dünyada eşi benzeri olmayan tecrübeli personeli ile asker, itfaiyeci ve sivil birçok insanı hayata döndüren GATA Yanık Merkezi gibi çok özel alanlarda, heba edilemeyecek, yetişmiş eleman ve bilimsel birikim mevcuttu.

Askeri Sağlık Sisteminin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin var olması için şart olduğunu, her kademe askeri sağlık teşekkülünde  çalışarak ve yaşayarak öğrendim.
Bu nedenle,
  25/07/2016 tarihinde yayımlanan 669 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) ve Asker Hastaneleri Sağlık Bakanlığı’na devredilmesini 18/08/2016 Bakanlar Kurulu kararı ile de askeri sağlık kuruluşlarından “dispanser ve benzeri sağlık birimleri ile Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı sağlık kuruluşlarının Sağlık Bakanlığı’na (Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu) devrinin” yapılmasını ve bir çırpıda Askeri Sağlık Sisteminin ve hizmetinin yok edilmesini, Türk ordusunun gücüne, hareket kabiliyetine vurulan bir darbe olarak görüyorum. 
Askeri sağlık hizmeti, bir ordunun destek hizmetlerden biri değil, doğrudan savaşın sonucu üzerine etki eden temel etmenlerdendir. Çatışma bölgesindeki askerin en önemli güvencesi, canını emanet ettiği askeri sağlık personelidir. Bu güvence onun savaşma kapasitesini ve gücünü doğrudan etkiler.  Halen devam eden Terörle mücadelede, toplu yaralanmalar nadir görülür ve müdahale, tahliye nispeten daha kolaydır. Ancak savaş zamanı topyekûn müdahale için, etkin bir sağlık sistemi ve yeteri sayıda yetişmiş askeri sağlık personeli zaruri ihtiyaçtır. Ateş hattında yaralıya müdahale etmek hem askeri eğitim hem de sağlık eğitimi gerektirir. Bu, çatışma bölgesinde sağlık hizmeti verebilme kabiliyetidir ve askeri sağlık personelinin uzmanlık alanıdır, hayati risk taşır. Bu nedenle sivil sağlık çalışanı tarafından bu hizmetin verilmesi mümkün değildir.
  Ülkemizin içinde bulunduğu jeopolitik konum nedeniyle, ordusunun güçlü olması gerektiği ve bunun içinde askeri sağlık desteğinin vazgeçilmez olduğu  gerçeği asla unutulmamalıdır.
Fetö ile mücadele kapsamında, diğer kurumlarda olduğu gibi neden sadece suçlular cezalandırılmamış, aynı zamanda  koskoca askeri sağlık sistemi yok edilmiştir? Bu akla mantığa aykırı değil midir? Yıllara dayanan bilimsel birikime ve tarihe sahip olan, çatışma bölgesinde askerin en büyük güvencesi asker hastanelerini ve uzman personelini heba etmek doğru mudur? Bu bilimsel tecrübenin yok edilmesinin kime faydası olmuştur? 
Askeri hastaneler kapatılıp bu tecrübeler yok edilmeden önce askeri sağlık hizmeti,  kışlalarda  temel sağlık hizmetlerini de içine alan bir bütündü.  Çatışma bölgesinde yaralanan  askere ilk müdahaleyi   sıhhiyeci yapar, yaralının durumuna göre,  sevk zincirine uyularak ateş hattından geriye, en yakın asker hastanesi , bölge hastanesi veya GATA’ya sevk edilirdi. Türk askeri, ilk ateşte ölmez, yaralanırsa hayatının kurtulacağını bilirdi. Timdeki sağlık personeline canını emanet ederken, emin ellerde olduğunu bilirdi. İşte bu duygu, karşıdan gelen düşman kurşununa göğsünü siper edebilmenin, imanla beraber en büyük dayanağı idi.
Bu nedenlerle; dosta güven, düşmana korku veren kahraman Türk Ordusunun ihtiyacı olan askeri sağlık hizmeti , iyileştirilerek yeniden  hizmete sunulmalı ve çok geç olmadan,  birikim sahibi askeri sağlık personeli yeniden teşkilatlandırılıp asker hastaneleri hizmete açılmalıdır. 

Bu yazı 996 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • Eski bir Gata lı
  1 ay önce
  Askerî Hastaneler ile ilgili yazdıklarıniza harfiyen katılmakla birlikte bahse konu askeri sağlık hizmetlerinin ; 1.Suça bulaşmış aslerlerin sağlık mazeretlerini öne sürerek korumaya aldığını" 28 şubat,balyoz , ihtilaller vs" 2.Komuta kademesini, kendi düşünce ve ideolojileri yönünde ki kimselere sağlık yönünden engel durumları olsa bile önlerinin açılarak Gn.Kr.Bsk, Or Gn. gibi rütbelere yükselmesinin önünün açılması. 3.Yüce türk milletimden aldığı maddi ve manevi güç ile yine aynı milletin dini hassasiyetlerine meydan okuyarak dönemin başbakanın hanımınin başı kapalı olması nedeniyle hastaneye almayıp birde nasıl almadık ama deyip kibirli bir yer haline geldiğini. 4.Yüksek rütbeli subayların kapılara kadar uğurlanip yerine gore kafası atan doktorlarca düşük rutbedekilerin esas duruşta muayene edildiğini. 5. Askeri hastanelerin kontrolü ele geçiren toplulukların Türk Ordusunu kendi cikar menfaatleri doğrultusunda dizayn etmekte kullandığı yerler haline geldiğini de yazsa idiniz
 • SAGLIK ASSUBAYI
  1 ay önce
  Sayin komutanin ve değerli ögretmenim.Yazdiklariniza operasyonel anlamda katiliyorum.genel olarak dogru.Yalniz ben baska seye dikkat cekmek istiyorum.Biz saglik assubaylarin ilgili egitim sahasi haricinde tabiri caizse amelelik islerinde zorla ve mobingle çalistirilmasi sanki gercek bransimiz gibi hizmet beklenmesi bunun sonucunda cezai islem yapan zihniyetin sonlanmasi sahsi olarak durumdan memnunum.Silahli kuvvetlerde göremedigim degeri mesleki tatminkarligi ben sağlik bakanliginda gördüm.en kutsal varligimiz olan aileme daha fazla vakit ayirabiliyorum.Tsk da çalistigim mesai menfugu gözetmeksizin harcadigim zamanin karsiligini saglik bakanliginda daha iyi aliyorum.Sayin askeri.doktarlarim bize gore daha iyi kazaniyor.Bunlari sosyo ekonomik durumum daha iyi.Çok mutlu bir şekilde ise gidiyorum.en ufak bir kaygi duymuyorum.Bana ve fikirlerime deger vermeyen asagilaci alayci bakan kisilerle zaruri muhattap olmak zorunda degilim.Birde bu acidan sahsi olarak bakmak lazim.Saygilarimla
 • Abal
  1 ay önce
  Astsubay diye yazılır. Kendinizi TSK ya ait hissetmediğiniz ünvanınızı bile yazamayışınızdan aşikar.
 • (E)Per.Alb.A.Suat KAVALALI
  1 ay önce
  Kevser kardeşim,öncelikle bir meslektaşınız ve sınıf subayı bir asker olarak bahse konu yazınızdaki,ileri sürdüğünüz görüşleriniz ile değerlendirmelerinizi okudum.Malumunuz olduğu gibi (8) yıl süreyle Gülhane Askeri Tıp Akademisi Komutalığı Merkez Şube Müdürlüğü görevini yürütmüş bir ağbeyiniz olarak yazınızın muhteviyatına katıldığımı ifade etmek isterim..Ancak Asker Hastahanelerini, diğer sağlık tesislerinden farklı kılan "Askeri Sağlık Hizmetler( Harp Cerrahisi, NBC ve diğerleri)" in,niteliği de dikkate alınarak, yeniden teşkilatlandırılıp çağdaş asker hastanelerinin hizmete açılması temennize canı gönülden katılıyorum.Selamlar.26.10.2021
 • Necmettin CAN
  1 ay önce
  Saygıdeğer hocam, yaklaşık 17 yıl görev yaptığım, TSK sağlık camiasının bir neferi olarak, aynen katılıyorum, umarım daha geç olmadan bu yanlıştan dönüşür.
 • Hidayet ÇUBUK
  1 ay önce
  Çok haklısınız komutanım. Savaş ve çatışma durumunda askeri hastanelerin önemi çok büyük. İnşallah biran önce bu hatadan dönülür ve askeri hastaneler yeniden faaliyete geçirilir.