YORGUN İKTİDAR
Cem Avşar

Cem Avşar

YORGUN İKTİDAR

10 Ağustos 2021 - 11:48

Son 1 haftadır ülkemizin farklı noktalarında çıkan yangınlar hepimizi derinden etkiledi. Evimiz cayır cayır yanıyor ve biz buna engel olamıyoruz en çokta bu yaralıyor. Yangınların çıkmasında doğal sebep diyende var terör örgütü tarafından bilinçli yakılıyor diyende. Ama ortada somut bir delil yok tek bildiğimiz Muğla’dan Tunceli’ye yanan ormanlarımız ve bu yangınlar karşısında başta Tarım ve Orman bakanlığı olmak üzere hükümetin yine çuvallamış olması.

Hala neden çuvalladı diyeniniz var ise son 1 haftada hükümet yangınla mücadelede neler yapmış şöyle bir hatırlayalım. Cumhurbaşkanlığı’nın emrinde, bakanların emrinde onca özel uçak var iken Türkiye Cumhuriyeti’nin bir tane bile yangın uçağı olmayışını bize öğretmiş oldular. THK’ nin kayyum başkanı yayın esnasında ‘THK’nin uçaklarının bakım sorumluluğunun THK’nin kendisindedir, ben sadece kayyum başkanım’ dedi. Sayın Cumhurbaşkanı afet bölgesindeki ziyaretinde yine çay fırlattı. buna benzer örnekleri arttırabiliriz ama hepsinin ötesinde her yıl bu aylarda yangın vakalarının arttığı bilinmesine rağmen asli görevi ormanları korumak olan bakanlığın bu konuda hiçbir şey yapmadığını acı bir şekilde öğrenmiş olduk. Bir bakanlık düşünün ki işi tarımı geliştirmek, ormanları korumak ama ikisinde de gelişmeyi bırakın büyük tahribatlara sebep oluyor.

Bugün konu Tarım ve Orman bakanlığının basiretsizliği olduğu için onu konuşuyoruz ama inanın bu yönetim anlayışında sağlıktan eğitime, şehircilikten dış politikaya kadar benzer iş bilmezliklerden bahsedebiliriz. Bu sebeple problemlerin kök sorununa inmek ülkemizin için en gerçekçi çözüm.
peki nedir kök sorun? Ahbap çavuş ilişkilerinin hakim olduğu, liyakatın hiçe sayıldığı, adaletsiz hoyrat bir yönetimin önünü açan Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemidir. Çözüm ise ivedi bir şekilde güçler ayrılığının hakim olduğu, bağımsız yargının işlediği güçlü bir parlementer sisteme geçişte olacaktır. Yorgun iktidarın ve küçük ortaklarının bunu yapabilmesi mümkün değil. Bunu başaracaklarlar Türkiye’nin sorunlarına sağduyu ile yaklaşan akılcı çözümler üreten siyasi hareketler ve seçmen olacaktır. Türkiye’nin yeniden kalkınması, sırtındaki kamburdan kurtuluşu elbirliği ile demokrasisine yakışır bir şekilde sandıktan çıkacaktır. Bizler bunun için çalışacak ve milletçe bu kararlılığımızı sürdüreceğiz.
 
 

Bu yazı 177 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum