Anadolu'da kadın…
Cansu Bülbül

Cansu Bülbül

Anadolu'da kadın…

20 Eylül 2021 - 12:02


Kadının siyasette yer almasının “ayıp” karşılandığı Anadolu’nun taşralarında örgütlenmedik ilçe, mahalle, köy nerdeyse bırakmadık. iktidar mensuplarının sokağa çıkmaya yüzü olmadığı, toplumsal kutuplaşmayı hayatımıza soktukları noktada biz; adım adım, ilmek ilmek, sokak sokak umudu, sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü örgütlüyoruz.
Kararlıyız! Kadına hakettiği değeri veren Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidarı kadınların ellerinde yükselecek.
19 senedir mevcut iktidarın politikaları her anlamda en çok kadınlara zarar vermiştir. Bu anlamda “İstanbul Sözleşmesinin Feshi” der, tek cümle ile her şeyi anlatırım. Kadınlara zerre kadar değer vermeyen bu iktidar ne kadını, ne çocuğu, ne hayvanı, ne ağacı korumak adına zerre adım atmamıştır. İnanın bunlar bu ülkeye düşman!
Her daim ötekileştirilen, ikinci sınıf insan muamelesi gören, şiddete maruz kalan, öldürülen, birey olarak görülmeyen, özgürlükleri kısıtlanan, sosyallikten uzak ama ailesi için, çocuklarının geleceği için kendi hayatından vazgeçen Anadolu kadınları yine ailesi ve çocuklarının, vatanlarının geleceği için ne Atatürk’ün kendilerine tanıdığı haklardan  ne de Cumhuriyetten asla vazgeçmiyor, geçmeyecek!
Tıpkı kurtuluş savaşında cephanelerin ıslanmaması için battaniyesini cephaneye saran, bir yandan da bebeğinin de donmaması için çaba gösteren Şerife Bacı gibi!
Tıpkı asker olmamasına rağmen rütbe almış, ardından gösterdiği başarılar sebebiyle “Savaş Kahramanı” sayılmış Halide Onbaşı yani Halide Edip Adıvar gibi!
Tıpkı Kurtuluş Savaşı’nda erkek kılığına girmiş, saçını kazıtmış, kimseye de kadın olduğunu söylememiş, mühimmat taşımada görev alan Halime Çavuş gibi!
Tıpkı Çanakkale’de hayatını kaybeden eşinden kalan tek hatıra olan elmas küpelerini bozdurup kendine bir tüfek alarak dağa çıkmış Çete Emir Ayşe gibi!
Ve bir çok Kahraman Kadınlarıımız gibi Kahramandır Anadolu Kadını!
 

Bu yazı 91 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum