Dolar mı Artıyor, Beyin Göçü mü Oluyor?
Billur Uyanık

Billur Uyanık

Dolar mı Artıyor, Beyin Göçü mü Oluyor?

27 Ekim 2021 - 17:15


Uzun bir aranın ardından; yeniden merhaba! Gelmek bilmeyen ilham geldi sonunda:) Zaten nasıl gelmesin ki! Gündem o denli yoğun ki.. Seç seç yaz aradan.. Ama işte öyle olmuyor.. Üstadın da söylediği gibi "Sussan olmuyor, susmasan olmaz. Dil dursa Hakim Bey; tende can durmaz". Hem kış da geldi artık yavaştan; gelen zamlar yüzünden kombiyi yakmayalım derken Silivri'nin soğuğunda üşümeyelim sonra diye diye oldu size 1,5 ay.

Neyse Efendim, gelelim bugünkü konumuza. Konumuz zamlar değil; konumuz dolar! E diyeceksiniz ki şimdi; o konuda da soğuk olur "oralar"; Billur bırak bu işleri 1TL=10 Dolar. Ama bırakamam.. Hele hele ülkemin gençleri yurt dışına kaçma planları yaparken hiç bırakamam...

Koronanın başından bu yana; yani hemen hemen 1,5 yıldır istihdam piyasasında yurt dışına gidiş trendi yoktu. Hatta aksine uzaktan çalışma sisteminin yaygınlaşması ile birlikte yurt dışından dönüşler mevcuttu. Hem firmalar ofislerin kapalı olduğu dönemde expat çalıştırmak yerine onları evlerine göndererek maliyetleri kısmıştı; hem de çalışan kesim tüm dünyada yasakların olduğu bu süreçte nasıl olsa havasından suyundan faydalanamayacakları yurt dışı havası solumak yerine ülkelerine dönüp pandemiyi burada atlatma fikri içerisine girmişti. Biz İK'cılara da ters trend olan; yurtdışından Türkiye'ye olan başvurularla yüzleşmek düşmüştü. Taa ki bu aya kadar...

Aşılanma oranlarının artması ile birlikte normalleşmeye başladığımız şu günlerde yavaş yavaş yurt dışına çıkışlar da artmaya başladı. Her ne kadar uzaktan çalışma modeli sayesinde küreselleşme ötesi bir modellemeye geçiş yapmış olsak ve zaman mekan kavramları günümüz çalışmasını artık etkilemiyor olsa da; gene de "Acaba şirketiniz bünyesinde yurt dışı fırsatları var mı?" soruları yadsınamayacak ölçüde artmış bulunmakta. Çalışanlar; her ne kadar Türkiye'den Avrupa ya da ABD için yabancı firmalarda çalışıyor olsalar da gene de gidip yurt dışında yaşamak istiyorlar. Hem de öyle çok da fazla ülke seçimi gözetmeksizin; yeter ki buradan gideyim mantığıyla hareket ediyorlar. İster İngiltere, ister Hollanda, ister Dubai, isterse de İspanya. Çünkü ekonominin dibe vurduğu; gençlerin haklarının gözetilmediği; hayvan haklarının bile olmadığı ve  gelecek kaygısı içerisinde yarını bile göremedikleri bir ülkede yaşamak istemedikleri kanaatindeler.  Bunlar benim değil; yurt dışında yaşamak isteyenlerin sözleri.. Vallahi! Zaten bunları duymak için ille de istihdam piyasasında çalışmanıza gerek de yok. Kim bilir; belki kardeşiniz, belki eşiniz, belki oğlunuz, belki de dostunuzdan da şikar olduğunuz bu sözleri duymanız oldukça normal. Hmm.. Ben mi? Ben ne olursa olsun ülkemi terk etmem diyen kesimdeyim; ne yazık ki:) Hele hele; Atatürk Türkiyesi'nde; O'nun ilke ve inkilaplarına yakışır şekilde bir Türk genci olarak; Cumhuriyet'in 98. yılını kutladığımız şu günlerde..

Haftaya görüşmek dileğiyle..

Herkesin sesinin çıkacağı günlere!

Bu yazı 259 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 7 Yorum
 • Kenan Candan
  1 ay önce
  Bu haftaki yazınızı dört gözle bekliyorum
 • Bülent MEYVECİLER
  1 ay önce
  Doların artışı da gençlerimizin yurt dışına gitme, oradan medet umma sevdası da maalesef gündemden hiç düşmeyecek konular haline gedi.Bu hassas konuya değinmiş olman güzel, hiç olmazsa sorumlulara bir de genç olarak sen hatırlatmışsın.
 • Berk Yılmaz
  1 ay önce
  Gene çok güzel bir konuya değinmişsiniz bravo
 • Fatih Kara
  1 ay önce
  Kaleminize sağlık!Özletmiştiniz:)
 • Nesrin Karapençe
  1 ay önce
  Çok güzel anlatmışsın canım arkadaşım ????tebrik ederim
 • Enes KAYA
  1 ay önce
  Kaleminize ve emeginize sağlık...
 • sel sel
  1 ay önce
  dolarlamı maaş alıyosunuz diyenlere ! Gelir TL ama harcamalar dolar bazında.Sıkıntı orda.