DERSİMİZ TARİH OLSUN  1 MAYIS NEREDEN NEREYE
Ahmet Telli

Ahmet Telli

DERSİMİZ TARİH OLSUN  1 MAYIS NEREDEN NEREYE

11 Mayıs 2021 - 16:05


 1915 Olaylarının bir “soykırım” olarak nitelendirilip nitelendirilmeyeceği, yaklaşık 50 yıldan fazladır Türk Amerikan ilişkilerinde kilit bir konu olmuştur.Tanrıların, kralların, hükümdarların hayat hikâyesini tarih bilgisi olarak önümüze koyanlara karşı, emeğin ve emeğin haklı mücadelesinin öğrenilmesi, bizi tarih bilincine götürebilir.
Ne diyordu Ahmed Arif:
“Binlerce yıl sağılmışım
Korkunç atlılarıyla parçalamışlar
Nazlı, seher-sabah uykularımı,
Hükümdarlar, saldırganlar, haydutlar,
Haraç salmışlar üstüme,
Ne İskender takmışım,
Ne Sultan Murat.
Göçüp gitmişler, gölgesiz!
Selâm etmişim dostuma
Ve dayatmışım
Görüyor musun?”
Kapitalistlerin geciktirmeye çalıştığı emeğin kurtuluşu, kökleri derinlerde olan yaralı bir çığlıktır. Sekiz saatlik iş günü için 1886’da ABD’nin Chicago kentinde 350 bin işçi greve gitmişti. Ama geçmişte Kızılderili avcısı olan Pinkertonlar, bu kez de grev kırıcı haydutlar olarak sahnede göründüler. Chicagolu kapitalistlerin bu kiralık ajanları, işçilerin eylemini kırmak üzere McCormick Harvester fabrikasının önündeydiler. Çatışmalar oldu, işçiler öldürüldü. Kapitalizm, bir kez daha tarihin sayfalarını emekçilerin kanıyla boyadı.
Bu mücadelenin sonucu, II. Enternasyonal kararıyla 1 Mayıs işçilerin uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olarak kabul edildi. O günden bu yana, dünyanın bütün işçileri ve ezilen halklar, 1 Mayısın bir mücadele günü olarak itaatsizlik, dayanışma ve antikapitalist eylemler zincirini oluşturdular. 1 Mayıs, egemenlerin, devletlerin bağışı değil, emek mücadelesinin, kendi adına takvimlere yazdırdığı bir gündür ve aynı zamanda geçmişteki emeğin mücadelesine karşı bir vicdan borcunun ödenmesidir. Bu vicdana sahip çıkacak olan, elbette, yine emek cephesi olacaktır.
Kapitalistler istiyor ki, 1Mayıs bahar bayramı olsun, üretim durdurulmasın. Ama artık 1 Mayıs dünya emekçilerinin grev günüdür.
Grev, karıncalanmış bir namlunun temizlenip yeniden devinime geçmesi gibi, bir gencin bedenine yürüyen gençlik özsuyu gibi, emeğin, kendini tarih karşısında bir kez daha sınamasıdır. Bu savunu dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bir mirasın bugüne devredilmesiyle gündemdedir. 15-16 Haziran 1970 direnişi daha dün gibi.1977 kanlı 1 Mayısında Taksim Alanı’nda katledilenlerin kanları karanfillere, güllere sıçradı.
1 Mayıs...
Sivil itaatsizlerin,
Savaş karşıtlarının,
Komünistlerin,
Ezilen halkların,
Fabrikaların, işçilerin, Yeşillerin, kadınların ve anıları yaralı olanların dayanışma günüdür.,
 

Bu yazı 191 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum