“Sendikal Örgütlenmenin Önündeki Engeller Kaldırılsın!”

Devrimci Tekstil İşçileri Sendikasının 24 Ekim’de yapacağı miting üzerine konuştuk. Devrimci Teksikstil İşçileri Sendikası, “Madde 25/2 (Kod 29) Kaldırılsın!”, “Herkese İş ve Gelir Güvencesi Sağlansın!”, “Taşeron Çalışmak Yasaklansın!”, “İş Yerlerinde Taciz, Baskı, Mobbing Son Bulsun!”, “KHK’lar İptal Edilsin!”, “Sendikal Örgütlenmenin Önündeki Engeller Kaldırılsın!” bu talepler ile işçi ve emekçilere çağrıda bulunuyoruz. “

“Sendikal Örgütlenmenin Önündeki Engeller Kaldırılsın!”

Devrimci Tekstil İşçileri Sendikasının 24 Ekim’de yapacağı miting üzerine konuştuk. Devrimci Teksikstil İşçileri Sendikası, “Madde 25/2 (Kod 29) Kaldırılsın!”, “Herkese İş ve Gelir Güvencesi Sağlansın!”, “Taşeron Çalışmak Yasaklansın!”, “İş Yerlerinde Taciz, Baskı, Mobbing Son Bulsun!”, “KHK’lar İptal Edilsin!”, “Sendikal Örgütlenmenin Önündeki Engeller Kaldırılsın!” bu talepler ile işçi ve emekçilere çağrıda bulunuyoruz. “

“Sendikal Örgütlenmenin Önündeki Engeller Kaldırılsın!”
Editor: admin
15 Ekim 2021 - 12:11Devrimci Tekstil İşçileri Sendikasının 24 Ekim’de yapacağı miting üzerine konuştuk. Devrimci Teksikstil İşçileri Sendikası, “Madde 25/2 (Kod 29) Kaldırılsın!”, “Herkese İş ve Gelir Güvencesi Sağlansın!”, “Taşeron Çalışmak Yasaklansın!”, “İş Yerlerinde Taciz, Baskı, Mobbing Son Bulsun!”, “KHK’lar İptal Edilsin!”, “Sendikal Örgütlenmenin Önündeki Engeller Kaldırılsın!” bu talepler ile işçi ve emekçilere çağrıda bulunuyoruz. “

Mitingin amacını kısaca anlatır mısınız? Hangi iş dallarında ve sorunlara değineceksiniz?

Direnişçi işçiler, bir dizi sendika, platform, parti ve derneklerin yan yana gelerek gerçekleştirdikleri toplantılar sonucunca miting örgütleme kararı alındı. Pandemi sürecinde işçi ve emekçilerin yaşadığı sorunlar büyüdü. İşçi ve emekçilerin yaşadığı tüm sorunlara karşı ses çıkartmak, işçilerin kürsüsünü kurmak için mitingi gerçekleştireceğiz.
Miting, “ Emeğimiz ve Özgürlüğümü için İşçi Emekçi Mitingi” şiarıyla gerçekleşecek. İş kolları fark etmeksizin işçi ve emekçilerin yaşadıkları sorunlar üzerinden miting sürecini öreceğiz. Başta kod 29’la olmak üzere keyfi işten atmalar, esnek ve güvencesiz çalışma, binlerce kamu emekçisini bir gecede işsiz bırakan KHK’lar, kadın işçilerin fabrikalarda yaşadığı taciz-mobbing vb. sorunlar mitingin temel gündemleri. Bu sorunlara karşı işçi ve emekçileri örgütlenmeye mücadele etmeye çağıracağız.
“Madde 25/2 (Kod 29) Kaldırılsın!”, “Herkese İş ve Gelir Güvencesi Sağlansın!”, “Taşeron Çalışmak Yasaklansın!”, “İş Yerlerinde Taciz, Baskı, Mobbing Son Bulsun!”, “KHK’lar İptal Edilsin!”, “Sendikal Örgütlenmenin Önündeki Engeller Kaldırılsın!” bu talepler ile işçi ve emekçilere çağrıda bulunuyoruz.

Pandemi sürecinde her kesimden olduğu gibi işçilerde maddi olarak zorluklar çekti. Biz gazeteci olarak izlenimlerimiz bu sorunların halen çözüme kavuşmadığı görüyoruz. Bu soruları nasıl aşmayı planlıyorsunuz ve TBMM ne gibi adımlar atarsa bu sorunlar en kısa sürede en kolay şekilde çözüme kavusur?

Pandemi sürecinde işçi ve emekçiler açlığa, yoksulluğa terk edildi. Patronlar ise bir yılda elde edecekleri kar oranlarını ilk 6 ay içerisinde ulaştılar. Pandemiyi patronlar fırsata çevirerek işçi ve emekçilere dönük her türlü saldırıları hayata geçirdiler. İşçiler birçok hak gasplarıyla karşı karşıya kaldılar.
Güvencesiz- esnek çalışma, ücretsiz izin, kısa çalışma ödeneği gibi uygulamalar işletmelerde hayata geçirildi. Sözde işten atma yasağı olduğu zamanlarda yüzbinlerce işçi ve emekçi KOD-29’la haksız ve hukuksuz bir şekilde işten çıkartıldı. Sendikalaşmaya çalışan işçiler baskı altına alındı ve patronlar sendikalaşmayı engellemek adına her şeyi yaptılar. Bu gibi hak gaspları karşısında TBMM’de hiçbir adım atılmadığını gördük. Bazı milletvekilleri bu sorunlarla ilgili soru önergeleri verseler de hepsi cevapsız kaldı.
Bizler bir kazanım elde edebileceksek ancak mücadele ederek, direnerek elde edebileceğimizi biliyoruz. Bu konuda pek çok farklı sektörde direnişte olan işçiler bizlere nasıl kazanım elde edebileceğimizi gösteriyor. Geçmiş mücadele deneyimleri de bize göstermektedir ki bugün yasalarda işçiler lehine olan bütün haklar işçilerin mücadeleleriyle kazanılmıştır.

Asgari ücrette ki sıkıntı büyük. Günümüz şartlarında bir ailenin yada bir bireyin dahi bu maaşla geçinmesi mümkün değil. Asgari ücret mecliste bulunan partilerin dediği gibi  4 bin yada 5 bin olması yeterli sayılır mı? Sizde biliyorsunuz ki ev kirasından tutun ki faturaların dahi günden güne yükselerek arttığını görüyoruz. Asgari ücretle ilgili ne düşünüyorsunuz?

İşçi ve emekçilerin aldıkları ücret her geçen dün erimeye devam ediyor. Ücretler üzerinden sorunlar giderek artıyor. Sürekli her şeye zam yapılıyor. Asgari ücrete yılda bir defa zam yapılıyor. Ardından her şey zamlanıyor. İşçi aylık ücretini almadan ücreti eriyor. Devlet kaşıkla veriyor, kepçe ile geri alıyor.
Muhalefet partilerinin belirttikleri ücretlerin de bugünün koşullarında yeterliliği bulunmamaktadır. Ağustos ayında açıklanan açlık-yoksulluk sınırı rakamlarına bile baktığımızda bunu göre biliyoruz. Açlık sınırı 2.927 TL yoksulluk sınırı ise 9.533 TL bu rakamlar bile gerçeği yansıtmaktadır. Bugün en büyük yoksulluk asgari ücrettir.
Asgari ücrete karşı söylenmesi ve yapılması gereken insanca yaşamaya yetecek bir ücret istemek ve bunun için mücadele etmektir.

Miting’de çocuk işçiliği sorununa değinecekmişsiniz?

Elbette, bugün ülkemizde çocuk işçilik de yakıcı bir sorundur. Sermaye ucuz iş gücü olarak çocukların da emeklerini sömürerek zenginliklerine zenginlik katmaktadır. Son açıklanan verilere göre Türkiye’de çalışan çocuk sayısı 720 bin civarındadır ve bu sayı giderek artmaktadır. Çocuk işçilikle alakalı yasalar bulunmakta ama hiç birisi uygulanmıyor. Yasalarda var olan yaş sınırının altında çocuklar çalıştırılıyor ve patronlara hiçbir cezai işlem uygulanmıyor.

Son olarak yapmak istediğiniz bir çağrı var mıdır?

İşçi Emekçi Mitingi bileşenleri olarak, buradan tüm işçi emekçilere ve emek örgütlerine bir kez daha seslenmek istiyoruz. Emeğimiz ve Özgürlüğümüz için İşçi ve Emekçi mitinginde yer alalım, taleplerimizi güçlü bir şekilde haykıralım. İşçi sınıfına dönük saldırıları ancak birlikte mücadele edersek püskürtebiliriz. Emeğimize, geleceğimize sahip çıkmak için tüm işçi ve emekçileri 24 Ekim’de Kartal Meydanı’nda olmaya davet ediyoruz.
 
 
 

Bu haber 91 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum