Gebelik döneminde diş sağlığına normal zamandan daha fazla özen gösterilmelidir


Sindirim sisteminin başlangıcı olan ağız, dış ortama açık olması ve besinlerle teması gibi sebeplerle mikroorganizmaların üremesi için oldukça elverişli bir ortamdır. Diş çürükleri ve dişeti hastalıkları da tüm dünyada görülme sıklığı en fazla olan enfeksiyon hastalıkları arasında yer almaktadır. Sağlıklı olmayan diş ve dişetleri vücuttaki tüm organların sağlığını etkilemektedir. Ne yazık ki toplumumuzda ağız ve diş bakımı eskiye nazaran iyi olsa da hala yeterli seviyeye gelememiştir.
Diş sağlığı eğitimi aslında gebe annenin eğitimiyle başlayan bir süreç içinde yürütülmelidir. Gebe annenin eğitimi sonrasında her yaş gurubu ve dönemi için alınması gereken önlemler çocuklarımızın sağlıklı bir şekilde hayatlarını sürdürebilmeleri için ayrı ayrı belirlenmeli ve bir düzen içinde yürütülmelidir. Sağlıklı bir toplum istiyorsak ağız ve diş sağlığının genel sağlığın bir parçası olduğunu unutmadan bir devlet politikası oluşturarak yürütmemiz gereklidir. Üzülerek belirtebilirim ki şu anki ülkemizde yürütülen sağlık politikalarımız koruyucu önlemleri yerine tedavi edici önlemleri önceleyen yaklaşımlar içermektedir. 
Birey olarak biz neler yapmalıyız???
Diş hastalıkları ve diş sağlığının korunması açısından erken tanı çok önemlidir. Bu nedenle yılda en az iki kez diş hekimine muayene olunması önerilir. Diş çürümelerinin önlenmesinde sularda yeterli flor olması, düzenli olarak dişlerin fırçalanması, diş ipi kullanılması, aşırı tatlı ve şekerli yiyeceklerden olabildiğince kaçınma bunlar yendiğinde mutlaka dişlerin fırçalanması, diş hekimi kontrollerine gidilmesi temel uygulamalardır. 
Gebelik döneminde diş sağlığına normal zamandan daha fazla özen gösterilmelidir. Gebelik döneminde diş çürümesinin artması ve diş kaybı gibi bir durum söz konusu değildir. 
Gebelikte diş çürüklerinde görülen artış eğiliminin sebebi, anne adaylarının enerji ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla fazla şekerli besin tüketmeleri ve eğer mide bulantısı ve kusma yaşanıyorsa yüksek asit içeren bu sıvıların dişlerle uzun süreli temasıdır. Bununla beraber Gebeliğe bağlı değişim gösteren hormon düzeyleri de diş eti problemlerini direkt olarak etkileyecektir. Yetersiz bakım normalden daha şiddetli bir problemle karşı karşıya kalmamıza sebep olabilmektedir.
Gebelik süresince her türlü diş tedavisi ve bakımını yaptırmanız mümkündür. Genellikle acil durumlar haricinde ilk ve son üç ay tedavi girişimleri çok tercih edilmemektedir.  Gerekli durumlarda kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarıyla da görüşerek ortak tedavi yaklaşımları gerçekleştirmemiz mümkündür. Ancak riskli bir gebelik varsa mutlaka önce ağız diş sağlığı kontrollerini önceden yaptırmamız önem arz etmektedir.